המדריך למשפץ: סעיפים שחשוב להכניס בחוזה

הריסה פירוק ופינוי, עבודות בנייה נוספות וגם רכישת מוצרים. על מה צריך לסכם מראש כדי שלא תופתעו במהלך השיפוץ? אתר "המקצוענים" עם כל התשובות
לא משנה מה הסכום שאתם מתכוונים להשקיע בשיפוץ הבית, יש כמה סעיפים שחייבים להיות מעוגנים בכתב בבחוזה. זאת, כדי למנוע מחלוקות במהלך השיפוץ, שיכולות להוביל להכפלת סכום השיפוץ. נקודות אלו יאפשרו לכם גם להשיג הצעת מחיר כמה שיותר מדויקת ולהשוואת המחירים להיות מבוססת ולא כללית וערטילאית. הדבר גם יבטיח שהשיפוץ לא יתארך מעבר לצפוי, שכן הקבלן ידע שהוא צפוי לקנס בגין כל יום איחור. לגזור, לשמור ולשפץ בנחת.
"צריך לצאת מנקודת הנחה שבמהלך שיפוץ תמיד יש הוצאות לא מתוכננות, תוך כדי תנועה", אומר גיא אלבז מע.ל.ה עבודות בנייה ושיפוצים.
השיפוצניק עבד עליכם?
בעלי מקצוע בפיקוח
בנוסף לסינון ולהסרה של בעלי מקצוע שאינם אמינים ומקצועיים מאתר המקצוענים, מוקד השירות שלנו גם עוסק בגישור ויישוב מחלוקות הנוצרות מול בעלי המקצוע. כך שאם בעל המקצוע נעלם באמצע העבודה, הבריז, דרש סכום גבוה או לא תיקן את התקלה, אנו נפעל למציאת פתרון מוסכם ובמקרה הצורך אף נפעיל עליו סנקציות למציאת פתרון הוגן
"כדי להפחית את הסיכונים וכדי לדעת מראש שהתוכנית עומדת בתקציב שהקצתם לשיפוץ כדאי שכל השלבים יהיו מתומחרים. הסיבה שכדאי לפצל את התמחור לשלבים היא כדי שניתן יהיה להשוות מחירים בצורה קלה ומדויקת יותר. ועדיין, צריך לקחת בחשבון שיכול להיות שבסעיף מסוים הקבלן ייתן הנחה וייחשב ליותר זול מאחרים, אבל בסעיף אחר יהיה יותר יקר. לכן מה שייקבע בסופו של דבר הוא המחיר הכולל שיינתן לשיפוץ. כדאי לתמחר גם כל תוספת בנפרד, כדי שבמקרה שיידרשו תוספות במהלך השיפוץ, המחיר כבר יהיה מוגדר ומוסכם מראש, ולא תיקלעו למצב שאתם תחת לחץ של הקבלן ותלויים בסכום שהוא קובע כשאתם כבר באמצע התהליך".
הריסה פירוק ופינוי: "שלב זה כולל פירוק של בלוקים, רצפה וכדומה. אם יש צורך בפירוק של ריהוט, למשל, צריך להגן זאת מראש בכתב. למשל פירוק ופינוי של ארונות, שיש וכלים סניטריים וכן תמחור של פינוי לאתר פסולת מורשה" אומר אלבז. אם לא תעשו זאת, והקבלן יידרש לפרק למשל 5 ארונות קיר, יכול להיות שהתמחור שלו תוך כדי עבודה כבר יהיה גבוה יותר מאשר בשלב המשא ומתן. אם יש קיר בטון שצריך לפרק, קחו בחשבון שהתעריף גבוה יותר".
עבודות בנייה: אלבז: "בסעיף זה כדאי לכלול את סוג הבלוקים, את סוג הריצוף, את כמות הקירות, להתייחס לסוגיות של קיר בטון, חגורות בטון וכל דבר שהוא מעבר לבנייה סטנדרטית".
איטום: "אם יש צורך באיטום של הגג, של מרפסת (לפני ריצוף מחדש) או של כל איטום שמחייב בעל מקצוע המתמחה בתחום האיטום, קחו בחשבון שהקבלן יזמין לכך אדם מטעמו", אומר אלבז. כדאי לתמחר זאת מראש, ולא להיות תלויים במחירים שהוא מציע בשלב מתקדם של הבנייה. לגבי איטום חדר האמבטיה או כל חלל רטוב אחר (בקרבת הכיור במטבח, למשל), חשוב לברר מראש מה סוג חומרי האיטום שהוא ישתמש בהם. אם האיטום איכותי, כל השיפוץ לא שווה כי התקלות יחזרו על עצמן תוך זמן קצר".
דלתות ומשקופים: אלבז: "חשוב לבדוק האם הצעת המחיר כוללת הרכבה של דלתות ומשקופים". לא תמיד שווה שהקבלן יעשה זאת. לעתים משתלם לבדוק עלויות התקנה אצל הספק ממנו אתם רוכשים את הדלתות ואת המשקופים. בכל מקרה, חשוב לדון בנקודה זו".
עבודות אינסטלציה: "חשוב לתמחר את עבודות האינסטלציה, אבל צריך לזכור שלרוב מגלים מה נדרש באמת רק לאחר שמפרקים את הריצוף. אם מחליפים הכל לחדש ממילא, לא יהיו הפתעות. אבל אם רוצים לבצע שיפוץ חלקי, צריך לקחת בחשבון שלא תמיד הצנרת הקיימת תאפשר זאת, וייתכן שיהיה צורך בעבודות אינסטלציה נרחבות יותר מאשר מתכננים. אם יש דברים חריגים שידועים כמו קו ביוב חיצוני, התחברות לדוד שמש חשוב לתמחר אותם מראש", מסביר אלבז.
כלים סניטריים: "כדאי לסכם מראש מי רוכש את הכלים הסניטריים, והאם הם כלולים בהצעת המחיר או שהוא בתמחור נפרד. וכן לתמחר את עלות הרכבתם. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם הקבלן לפני הרכישה, בין אם קונים דרכו ונהנים מהנחות שלו אצל הספקים ובין אם לא", אומר אלבז. "זאת, כדי שלא תרכשו מוצר שלא ניתן יהיה להרכיב לאחר מכן בשל תנאי שטח בעייתיים או בשל מידות לא נכונות שלקחתם. ברגע שעשיתם זאת בשיתוף-פעולה עם הקבלן, אז יש סיכוי לפחות טעויות, החזרים ובעיות עם מתן אחריות להתקנה".
לקריאת הכתבה לחץ כאן