מחירי הפנטהאוזים בלב תל-אביב – השמיים הם הגבול

שמאית המקרקעין נחמה בוגין: "העובדה שבכל בניין ישנם פנטהאוזים בודדים הופכת את המלאים בתחום למוגבלים במיוחד, ולכן מדובר במוצר עם ביקושים קשיחים"

 

חלומו של כל רוכש דירה הוא להתגורר בדירת פנטהאוז של אותו בניין, אם אפשר אז במרכז הארץ בתל-אביב וכמובן עדיף בלב תל-אביב. הסיבות לכך ברורות: מדובר בדרך כלל בדירות רחבות ידיים, עם מרפסות סלון גדולות, המהוות חלק אינטגרלי משטחי האירוח בבית. וכמובן, כשיוצאים מהבית, אנחנו בלב העיר שאינה מפסיקה לרגע ובמרחק הליכה מכל מה שיש לה להציע. עובדה זו, הופכת את שוק הפנטהאוזים בלב תל-אביב לבעל כללי משחק ייחודיים בכל הנוגע להיצע ולביקוש, למחירים, לשיטות השיווק ולסגנון החיים והעיצוב של דירות אלה.

"העובדה שבכל בניין יש מקסימום שני פנטהאוזים הופכת את המלאים בתחום למוגבלים במיוחד, לכן מדובר במוצר עם ביקושים קשיחים", מסבירה נחמה בוגין, שמאית מקרקעין ומומחית לנדל"ן. "אנחנו שומעים מעת לעת כי שוק מגורי היוקרה נמצא בהאטה מסוימת. זה אולי נכון לדירות בקומות הביניים, אבל כשמגיעים לפנטהאוזים רואים כמעט תמיד עלייה מתמדת במחירים, על אחת כמה וכמה כשמדובר בפרויקטים בלב תל-אביב".

את דבריה של בוגין אפשר להמחיש במספרים: המחירים למ"ר בשוק הפנטהאוזים חצו את רף ה-50 אלף שקל למ"ר מזמן ואף הגיעו לרמה של למעלה מ-100 שקל למ"ר בעסקאות המתבצעות בלב תל-אביב, לדוגמה: עסקה שבוצעה בפרויקט location 187 ברחוב גאולה, דווחה על פי 116 אלף שקל למ"ר בשנה שעברה.

"יש דינמיקה מעניינת בתחום הפנטהאוזים. העסקאות שמתבצעות בנישה הזאת מושכות את מחירי דירות היוקרה למעלה וקובעות רף חדש בכל עסקה", אומרת בוגין, "הסיבה לכך פשוטה: כל פנטהאוז שנמכר מקטין את מלאי הפנטהאוזים וככל שהמלאי פוחת – המחיר עולה. הדבר בולט עוד יותר בלב תל-אביב משום שכאן מדובר לא רק בפנטהאוז היוקרתי, אלא גם באזור בו אין מלאים, אלא רק במסגרת פרויקטים של תמ"א 38. לכן, כל פנטהאוז שיוצא לשוק עוד בשלב 'הנייר' נמכר במחירי שיא".

לא רק צרפתים

נהוג לחשוב כי רוכשי הפנטהאוזים בלב תל-אביב הם תושבי חוץ שמבקשים להם דירת קייט בישראל. "הדבר אינו תמיד נכון", אומר רן בן אברהם, משנה למנכ"ל צמח המרמן, "רוכשי הפנטהאוזים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות. הראשונה היא בני 55 ומעלה שמחליטים לעזוב את הבתים הפרטיים שלהם בפרברי היוקרה של תל-אביב, דוגמת רמת השרון, הרצליה והישובים בשרון, לאחר שגידלו שם משפחה, ומעוניינים לחזור לאהבה הישנה שלהם – לב תל-אביב. זאת בכדי ליהנות מכל מה שיש לעיר להציע. עכשיו משהילדים גדלו, יש להם יותר זמן להקדיש לחיי תרבות ואמנות, לחברים ולבילויים ובעיקר לעצמם, מבלי להזיז את הרכב מהחניה.

"לצד אלה יש את האוכלוסייה הזרה בתל-אביב שהולכת וגדלה. מיהודי העולם האמידים, דרך דיפלומטים ועד למנהלים בכירים בחברות בינלאומיות שמגיעים במסגרת רילוקיישן לישראל. אלה מעוניינים להתגורר בפנטהאוזים ובדירות היוקרה בלב תל-אביב והמחיר כלל אינו מהווה סוגיה מבחינתם.

השקעה גדולה בעיצוב

הפנטהאוזים בפרויקט בצלאל בלב תל-אביב, ברחוב טשרניחובסקי, של צמח המרמן וקרסו נדל"ן מספקים הצצה לסטנדרטים העיצוביים של דירות הפנטהאוז בעיר הגדלה. מיקום הפרויקט בלב הפועם של תל-אביב המתחדשת, בקרבה מיידית להיכל התרבות והבימה, לשוק הכרמל, לים ולשדרות רוטשילד שם את הנוף האורבני כערך עליון בעיצוב. דירות הענק נהנות ממרפסות של למעלה מ- 50 מ"ר , קירות החוץ הם מזכוכית ואלומיניום ומאפשרים לנוף העירוני ולכמות האור המשתנה בכל שעה, להיכנס אל תוך הבית. כמו כן, ללקוחות יש חופש מלא בתכנון הפנימי של הדירות, כדי להתאימן לחלוטין לדרישות ולטעם האישי.

אבל, התכנון ועיצוב הפנים של הפנטהאוז בשלב השיווק מהווה רק חלק מהסיפור. מיד לאחר הקנייה מגוייסים טובי המוחות היצירתיים להגשמת החלומות של בעלי הבית החדשים. אורלי רובינזון, מנהלת אתר העיצוב הישראלי שכתבה ופרסמה את ספר עיצוב/צילום הדירות, "לגור בתל-אביב", מספרת על הפנטהאוזים בעיר: "עיצוב הפנים של הדירות הללו מופקד כמעט תמיד בידי מעצבי הפנים והאדריכלים המובילים בישראל, כאשר במרבית המקרים מדובר במערכת יחסים בין האדריכל והלקוח שמגיעה לשיא בעיצוב הפנטהאוז. הדבר הבולט ביותר בעיצוב הוא ההתייחסות לכל אחד מהחללים, החדרים והפינות בבית. החל מעיצוב המרפסת על פינות הישיבה, הגינון וההצללות וכלה בחדרי האמבטיה והשירותים. אף פינה לא נזנחת. למרות העובדה שהמעצבים המובילים נבחרים למשימה, הרי שהטאץ' האישי של הרוכשים והטעם שלהם ניכר בכל נקודה, בעיקר משום שמדובר בפרטי עיצוב ואבזור שבדרך כלל מעוצבים ומיוצרים במיוחד עבורם.

בשורה התחתונה, למרות כל מה שנכתב ונאמר על השקעה במגורי יוקרה בכלל ובפנטהאוזים בלב תל-אביב בפרט, אי אפשר להתעלם מהסיבה העיקרית לרכישת דירת פנטהאוז: מדובר במעין אישור עצמי על הישגי הרוכשים עד כה, בדיוק כמו שעון היוקרה, רכב המנהלים המפואר ורשימת המסעדות בהם הם מרגישים בבית. המעורבות הרגשית העמוקה ברכישת דירת פנטהאוז, יחד עם שאר הסיבות שתוארו לעיל: מלאי מוגבל, קהל יעד מוגדר וההשקעה בעיצוב הפנים ובאבזור הדירות, הופכים את חוויית המגורים בפנטהאוז למשהו שקשה מאוד להצמיד לו תווית מחיר. ומכאן – המחירים שואפים תמיד למעלה.

 

לקריאת הכתבה,לחץ כאן.