מחירי השכירות למשרדים מטפסים – איפה משלמים את המחירים הגבוהים ביותר?

מסקר של אינטר ישראל עולה כי דמי השכירות הממוצעים ברוטשילד מגיעים ל-112 שקל למ"ר, לעומת 74 שקל למ"ר ברמת החייל ■ שיעור התפוסה של מגדלים בתל אביב: 97%

 

הנגישות הבעייתית, המחסור החמור במקומות חניה והחלופות שמצטברות, בעיקר בבני ברק, אינם פוגעים במעמדן של שדרות רוטשילד כמקום היקר ביותר לשכירת משרדים בישראל — 112 שקל למ"ר — כך עולה מהסקר החציוני שערכה אינטר ישראל יועצי נדל"ן.

לעומת זאת, הסקר מראה כי שוכרי המשרדים סלחנים פחות כלפי אזור אחר שלוקה אף הוא בבעיות נגישות וחניה — רמת החייל — ואף שמחירי השכירות במתחם התל אביבי הצפוני עלו ב–3 שקלים בחציון השני של 2016, הם מסתכמים ב–74 שקל למ"ר בלבד.

בעוד הסיבה להפרשי המחיר הגדולים בין שדרות רוטשילד לרמת החייל עשויה להיות הבידוד הגיאוגרפי של האחרונה, ממצא בולט של הסקר הוא ירידת מחירי השכירות במשרדים בהרצליה פיתוח — מ–100 שקל ל–95 שקל — ירידה של 5%. "אחת הסיבות לירידה בדמי השכירות בהרצליה היא החזרה של חברות ההיי־טק לדאון טאון תל אביב, תופעה שנצפית כיום בבירות כלכליות רבות בעולם", כותבים באינטר ישראל.

הסקירה התבססה על כ–2.6 מיליון מ”ר משרדים ב–153 מגדלים יוקרתיים (Class A) בגוש דן. המדגם כלל 78 מגדלים בשטח כולל של 1.8 מיליון מ"ר.

לאור הביקושים הגדולים למשרדים בתל אביב, דמי שכירות ממוצעים למשרדים בעיר היו 102 שקל למ"ר במחצית השנייה של 2016 — עלייה של 2.3% לעומת המחצית הראשונה של השנה. זאת, אף שבאותו חציון חלה תוספת של כ–21 אלף מ"ר בשטחי המשרדים בתל אביב, במתחם הבורסה ברמת גן וב–BBC במזרח בני ברק. שיעור התפוסה של המגדלים בתל אביב הגיע ל–97.4% — שיעור גבוה בקנה מידה עולמי.

להערכת אינטר ישראל, בשנה הקרובה יתוספו לאזור תל אביב כחצי מיליון מ"ר משרדים. "להערכתנו, ההיצע הנוסף ישפיע על המחיר הממוצע, כשמגדלים קיימים יצטרכו להתחרות ביתר שאת מול המגדלים החדשים", אמר יורם בלומנטל, שותף מנהל באינטר ישראל. "אנו מעריכים כי תירשם ירידה בדמי השכירות, אך היא תהיה מתונה הרבה יותר בבניינים בבעלות יחידה".

בנתניה המחירים עלו, ברעננה ירדו

גם מחוץ לתל אביב עלו המחירים ברוב הערים. בפתח תקוה נרשמה עלייה של 3% בדמי השכירות, ל–69 שקל למ"ר. בראש העין נרשמה ירידה של כ–4% ל–52 שקל לחודש בחציון השני של 2016. לדעת אינטר ישראל, העובדה שמחירי השכירות בנתניה (56 שקל למ"ר — עלייה של 6%), בכפר סבא (64 שקל למ"ר — נשארה במקום), וברעננה (68 שקל למ"ר — ירידה של כ–4%) גבוהים בהרבה מאלה של ראש העין, מראה את חוסר ההערכה של השוק לראש העין.

גם הרחק מתל אביב נרשמו בחציון השני של 2016 עליות מחירים. בחיפה מחיר השכירות הממוצע במקומות מרכזיים היה 65 שקל למ"ר, ובבאר שבע המחיר הממוצע עלה מ–68 שקל למ"ר ל–69 שקל למ"ר.

לקריאת הכתבה,לחץ כאן.