עיכובים על עיכובים

11 השלבים לקבלת היתר בנייה- הקבלנים מספרים על הקושי.

התאחדות בוני הארץ קיימו הבוקר (ה׳), יום עיון שיספק נקודת מבט להליכים המורכבים אותם היזמים והקבלנים עוברים בדרך לאישור הפרויקטים. ראשית, הוצג שקף המציג את 11 השלבים של הקבלן בדרך להיתר ועל פי ההסברים נראה כי החלום להיתר תוך שלושה חודשים עוד רחוק, וזאת במקביל לכך שנרשמה ירידה של 6.9% בהתחלות הבנייה במחצית הראשונה של 2016.

ארנון פרידמן, מנכ״ל אשדר מקבוצת אשטרום, הסביר כי מתוך 11 שלבים להוצאת היתר הבנייה, המקום שהאישור למתן ההיתר נתקע בו במיוחד הינו ״הפניית מבקש ההיתר לבקרת תכן במכון בקרה״. תכן הוא ההליך ההנדסי. פרידמן הסביר כי למעשה לא הוקמו מכוני בקרה וכעת ישנם שני מכונים לקראת הקמה. ״מכוני הבקרה בשלב הראשון אמורים לבדוק את ההיתרים, אך הכוונה בהמשך היא שגם יפקחו על הביצוע שתואם את התיכנון״.

בשנת 2014, אושר חוק חדש, להנחיות מרחביות ומשמעותו שכל ועדה מקומית ״צריכה להכין מסמך הנחיות מרחביות לבנייה, ולאשר אותו בוועדה המקומית, כהנחיות המשלימות לתכנית המתאר וקובעות כל מיני פרמטרים מה מותר ומה מותר בעיצוב החזיתות״.

פרידמן מסביר כיצד ההנחיות המרחביות הובילו לעוד שלב מעכב בהליך הארוך למתן היתר בנייה: ״על פי החוק, על הרשויות היה להכין את ההנחיות עד הקיץ השנה, אך זה גרם לכך שהרשויות לא נתנו היתרים ללא הוצאת ההנחיות המרחביות. נניח פתאום בפרויקט פינוי בינוי לא מאפשרים דירות גן בגלל עדכון בהנחיות המרחביות. אבל צריך להבין שלפני 8 שנים חתמתי עם הדיירים ואני 6-7 שנים מאשר את התב״ע ובתהליכים. מה עושים, חוזרים לדיירים? כלכלית קשה לפתור את זה. מצד אחד נתנו אפשרות לשנות את שינוי ההנחיות המרחביות בוועדה המקומית ויש 70 יום להתנגדויות. מצד שני אם הנחיה מרחבית פגעה בך אין יכולת להגיש תביעה לירידת ערך להבדיל ממקרה שאושרה תכנית שפוגעת לך בפרויקט.

סיפור נוסף על עיכובים במתן ההיתר שסיפק פרידמן: ״כעת ישנה בקשה להיתר, שהגשנו כבר בפעם השלישית וכל פעם הבקשה לא נקלטה כי היו חסרים דברים; ובכל הגשה הביאו הערות אחרות וחדשות ללא קשר להערות הקודמות. היום קיבלנו רשימה חדשה בהגשה השלישית. יש להבין כי בכל בקשה שמוגשת יש לוועדה חודש להגיב על כך, ולאחר מכן מפרטים מה חסר ועליי לרוץ ולהשלים ויכול לקחת מספר שבועות ושוב מחכים לתגובת הוועדה 30 יום וככה זה יכול להימשך חודשים״. כפי שניתן לראות בתרשים מטה, פרידמן מדבר על עיכובים שבין שלב 5, הכנת הבקשה להיתר והגשתה לוועדה המקומית לשלב 6, דיון בועדה המקומית והפצת פרוטוקול.

״מילא היו משנים או מבקשים הערות בפעם הראשונה, אך בכל הגשה המציאו הנחיה אחרת שלא נאמרה קודם לכן. וזה המצב לצערי שאנחנו נתקלים בו, הם כל הזמן עומדים במועדים ׳ואז אומרים עלינו שאנחנו לא עומדים בזמנים׳. הבטיחו שנגיע למצב בו יקח 3 חודשים לאשר היתר, אני בשלושה חודשים מקווה שתקלט הבקשה, אבל הבעיה שכולם צודקים (ראשי הרשויות), יש מחסור במהנדסים בעיריות והשכר שלהם נשחק״.

 

לקריאת הכתבה,לחץ כאן.