שדה דב: תוכנית רובע המגורים יוצאת לדרך

עוד שלב בקידום רובע המגורים החדש שיוקם על שטח שדה דב יוצא לדרך: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל-אביב אישרה את פרסום הכנת התוכנית, שתיכנס לתוקף בעוד כ-3 שנים. לדברי מקדמי התוכנית, היא תכלול בין 16-18 אלף דירות חדשות ליד רצועת החוף על עתודת הקרקע הגדולה ביותר בעיר.

שלב נוסף בקידום הרובע החדש למגורים שיוקם על שטחי שדה דב: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל-אביב אישרה ביום 14.5.14 את פרסום הכנת תוכנית המתאר המקומית שדה דב. המשמעות: צוות היגוי בראשות עודד גבולי, מהנדס עיריית תל-אביב, וגילי טסלר, מתכננת מרחב עסקי תל-אביב ברשות מקרקעי ישראל, החלו בהכנת התוכנית, שצפויה להיכנס לתוקף בעוד כ-3 שנים (קודם לכן תופקד התוכנית להתנגדויות הציבור).
לדברי טסלר, שכונת המגורים בשדה דב תכלול בין 16-18 אלף יחידות דיור חדשות, ופיתוח הפארק החופי יכלול כ-400 דונם. זאת, בנוסף לריבוי צירים ירוקים ושבילים אשר יובילו מעורף המתחם אל הים. עוד מוסיפה טסלר כי שטחי מסחר ותעסוקה ישולבו בשכונה, וציר אבן גבירול יפותח כציר המשכי צפונה עד העיר הרצליה – עם נתיב הקו הירוק להסעת המונים.

"פעילות שדה התעופה מאז שנת 1938 מהווה מטרד לתושבי הסביבה ותופסת את השטח הקרוב לים בין רידינג לבין רחוב פרופס בצפון", מסבירה טסלר, "שדה התעופה מונע את התפתחותה והמשכה של העיר צפונה וחיבורה הטבעי לשכונות מצפון, וכן מונע פיתוח רצועת חוף ים משמעותית לעיר תל-אביב".

לדבריה, "רובע שדה דב מהווה את עתודת הקרקע הפנויה הגדולה בעיר תל-אביב. תכנון שטח זה מהווה משימה חשובה וייחודית והזדמנות לתכנון בר-קיימא, תוך קביעת חזון לשכונה חדשה".
העררים שהוגשו נגד התוכנית נדחו.
יצוין כי בעקבות החלטת הממשלה משנת 2010, החליטו עיריית תל-אביב, רשות מקרקעי ישראל וקבוצת מנהלי מתחם "הגוש הגדול" לצאת לתחרות אדריכלית עבור יציאת תוכנית לשטח המתפרש על פני כ-1,400 דונם. במסגרת התחרות, שבה הוצגו התוכניות לשכונת המגורים החדשה, זכה במקום הראשון אדריכל ארי כהן.

נזכיר כי לפני כחצי שנה דחתה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את העררים שהוגשו נגד רובע המגורים בשדה דב, ובכך למעשה אישרה את יציאתה לפועל של תוכנית הענק "תא 3700", המכונה גם "הגוש הגדול" (אף ששכונת הגוש הגדול בצפון תל-אביב כוללת גם חלקים שאינם נכללים בתוכנית).
הרקע לאותן התנגדויות היה נעוץ בהחלטת הממשלה לפנות את שדה דב ב-2018, כאשר לפי משרד האוצר פעילותו תועבר ללוד כבר ב-2016. קיומו של שדה תעופה סמוך לקרקעות מטיל הגבלות גובה, שמכרסמות בזכויות הבנייה באזור המתבטאות בעוד אלפי יחידות דיור.
למרות ביטול העררים, הורתה המועצה הארצית על כך שבעלי הזכויות בתוכנית יזכו לחלק היחסי של זכויות הבנייה שיתווספו למתחם כאשר יתפנה שדה דב, ובכך אישרה תכנון דו-שלבי במתחם. כמו כן, צוין בהחלטה כי ניתן יהיה לנייד את הזכויות במידת הצורך, כלומר אם הבניינים בתוכנית 3700 כבר יעמדו, לבעלי הקרקע תהיה האפשרות לקבל זכויות לבניית יחידות דיור בקרקעות אחרות.

* פורסם באתר Ynet ביום 14.5.14