שכונת נוה שרת תל אביב

שכונת נווה שרת בתל אביב, שכונה ותיקה שהוקמה בשנות החמישים על שטח מעברת יד המעביר בשולי צפון־מזרח העיר, נבנתה עד סוף שנות השישים כשיכון ציבורי. ואולם, בשנים האחרונות, דווקא בשל צביונה השיכוני והצפיפות הנמוכה בה, הפכה השכונה ליעד של התחדשות עירונית, שצפוי – כך על פי תוכניותיה של עיריית תל אביב – להגדיל כמעט פי שלושה את כמות יחידות הדיור בו עד שנת 2035: מכ־2,900 יחידות דיור הבנויות בה כיום אמורה נווה שרת להגיע לכ־7,500 יחידות דיור.
מתיחת הפנים של שכונת הקצה התל־אביבית מתאפשרת בזכות מדיניות עירונית מוצהרת מצד העירייה במסגרת תוכנית המתאר לעיר, ומדגימה במידה רבה כיצד גם רשויות מקומיות שלא צפויים להיחתם עמן הסכמי גג מצליחות לייצר פתרונות מקומיים להגדלת ההיצע בגבולות הקיימים. במקרה של נווה שרת, שכונה שלאחר שנות השבעים כמעט לא בוצעה בה בנייה, מדובר בצעד דרמטי: הנוף העירוני של נווה שרת, שמרביתו מורכב מבנייני רכבת בני ארבע קומות, המרוחקים זה מזה על ידי שטחים ירוקים, בצפיפות ממוצעת של כ־15 יח"ד לדונם, צפוי להשתנות לשכונה שמרבית הבניינים בה חדשים או משופצים, בני שש עד 25 קומות ובצפיפות ממוצעת של כ־37 יחידות דיור לדונם.
לשם כך חילקה עיריית תל אביב את השכונה ל־13 מתחמי מגורים, חלקם מחויבים בהריסה ובנייה מחדש ובחלקם הוגדרו אזורים לשיפוץ, שבהם ניתן יהיה לקדם פרויקטי תמ"א 38 לחיזוק מבנים.
בין הפרויקטים שכבר מקודמים בשכונה בולט פרויקט הדגל ברחוב בית אל, המורכב משלושה שלבים: שלב אחד הוא פרויקט ME , שבמסגרתו נהרסו 96 דירות בבניינים ישנים ברחוב בית אל 16–26 ובמקומן נבנות 270 יחידות.
החלק השני של הפרויקט, יפנה כ־120 דירות לטובת כ־324 יחידות דיור חדשות, והחלק השלישי מקודם במסגרת פרויקט גרין פארק. במסגרת הפרויקט נבנה בימים אלה על יסודות הריסותיהן של 154 דירות בעשרה בנייני רכבת ישנים פרויקט מגורים בן שישה בניינים שיכלול בסוף שנת 2016 447 יחידות דיור לצד חניונים תת־קרקעיים שיספקו כ־700 מקומות חניה. סך הכל יכלול מתחם בית אל יותר מ־1,000 יחידות דיור.

"נווה שרת היא דוגמה להחלטה של העירייה לקחת אזור ישן ולעשות בו תכנון מחודש באופן שמגדיל את ההיצע האזורי בהיקפים של הסכמי גג ויותר, ובדרך משתנה רמת החיים של תושבים שגרים בבניינים שהמדינה בנתה בשנות החמישים – בניינים מתפוררים עם דירות של 50 מ"ר.
פרויקט פינוי־בינוי נוסף, שכבר אישרה הוועדה המקומית, מקודם במתחם הצנחנים בידי הדיירים וללא מעורבות יזם. במסגרת התוכנית מקודמות הריסתן של 128 יחידות דיור בשמונה בניינים ישנים ובנייתן של 370 יחידות דיור בארבעה בניינים חדשים, ובהם שני מגדלים בני 25 קומות ושניים נוספים בני שבע קומות.
אמנם מתיחת הפנים העתידית, שמהלכיה הראשונים כבר מורגשים היטב בשטח, נחשבת למהלך מוצלח מבחינת ההיצע בשוק הדיור התל־אביבי, אך מדובר במהלך שכבר הביא לעליית מחירים מרשימה בשכונה.
מטרת התכנון השכונתי של נווה שרת היא לא רק להגדיל את מספר יחידות הדיור בה, אלא גם לאפשר לה להפסיק להיות שכונת הקצה המזרחית של המטרופולין ולהפוך אותה למוקד אורבני עבור השכונות הסמוכות לה – רמת החייל וצהלה.
נווה שרת התחילה את דרכה כשכונה חלשה, אבל אחת מנקודות החוזק שלה היא שקיים בה אחד הריכוזים האחרונים של שטחי הציבור הרזרביים בתל אביב.
כיום כ־70% מהרוכשים הם תושבי שיכון דן ושכונת צהלה, שקונים דירות כהשקעה או כדי שילדיהם יגורו לידם. המגמה הזאת מעידה שנווה שרת תהיה בעתיד שכונה יקרה בצפון.