שרות רישום מקרקעין מכוון באינטרנט

משרד המשפטים השיק היום (ב') שירות חדש ומקוון במסגרתו לא יהיה צורך להגיע פיזית ללשכות רישום המקרקעין לביצוע רישום הערות אזהרה. מטרת השירות היא צמצום זמן הרישום והתורים בלשכות בכ-30% בתוך שנה. הפיילוט הושק בלשכת הרישום של באר שבע, ובספטמבר יורחב השירות לשאר הלשכות.

על פי נתוני משרד המשפטים, בשנת 2015 נרשמו באגף יותר מ-200 אלף הערות אזהרה, שמטרתן היא למנוע מצב של מכירת הנכס לגורם אחר במהלך תהליך חתימת חוזה נדל"ני ובכך להגן על הפונה מפני פעולות שיבוצעו בנכס בין חתימת החוזה להעברת הכספים והרישום בפועל.

החל מהיום יחל לפעול השירות החדש במתכונת פיילוט בלשכת הרישום בבאר שבע, ועל פי משרד המשפטים זאת על מנת לבחון את המערכת החדשה ולהכניס שיפורים ותיקונים במידת הצורך.

ממשרד המשפטים ציינו כי בשל מגבלות חוק חתימה אלקטרונית, בשלב זה השירות החדש יתאפשר רק לעורכי דין באמצעות כרטיס חכם. על אף זאת, לטענתם השירות צפוי לקצר בלפחות 30% את התורים בלשכות קבלת הקהל, שכן רוב מבקשי השירות הינם עורכי דין, לרוב באמצעות חברות שליחים. לכן, השירות החדש יחסוך למבקשים את עלויות השליחים (עלות של כמאות שקלים).

שרת המשפטים איילת שקד: "השנה שנת 2016. עד היום היינו ב"ניינטיז" מבחינה טכנולוגית. עכשיו אנחנו יוצאים במהלך שמתאים את הטאבו לעידן הטכנולוגי. מהלך שיפחית תורים, יוריד עומס, יפחית את משך ההמתנה בלשכת המקרקעין, ויקל על הליך רכישת דירות. במשבר הדיור הקיים, הדבר יקל את הנטל גם בנושא זה. אני מבקשת להודות למנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור ולמנהל האגף לרישום והסדר מקרקעין, שלומי הייזלר, על המהלך".

לקריאת הכתבה שפורסמה בביזפורטל לחץ כאן